608 083 256
Děti jsou živé květy země

Máme tady únor a čas masopustů, zábav, karnevalů, veselí a dobrého jídla. Masopustní časy končí popeleční středou, tedy 14.2.2024, kdy začíná obdoví půstu do 28.3.2024. Postní doba je období před Velikonocemi, které trvá 40 dní. Začíná popelečnou středou a končí Velkým pátkem. Více o masopustu níže☺

 

Někde se masopustu říká fašank, fašinek, šibřinky, končiny, vostatke, vostatky nebo ostatky a znamená, že se hoduje v dnech, které ještě ostaly před obdobím půstu. Období masopustu začíná od svátku Tří králů (6. 1.) do Popeleční středy, jejíž datum je proměnlivé.

V dnešní době je masopust hlavně o víkendu, ale dříve trval od čtvrtka do úterý. Držel se hlavně tučný čtvrtek, taneční neděle a maškarní úterý.

Od tučného čtvrtka do úterý začínaly oslavy časně ráno buď zabíjením prasete (hospodář přečetl ortel vepře, jeho poslední vůli a až poté mohl být zabit), smažením koblih nebo převlékáním za maškary, které na vsi obcházely v průvodech dům od domu. Říkávalo se, že o tučném čtvrtku mají lidi jíst a pít co nejvíce, aby byli celý rok při síle. V bohatších rodinách si v tento den připravovali vepřovou pečeni s knedlíkem a zelím, kterou zapíjeli pivem.

Masopustní, karnevalové průvody masek chodí nejméně od 13. století, původ ale sahá až před náš letopočet. Název karneval pochází z Itálie a znamená sbohem maso. Po bohatém masopustu, následoval totiž čtyřicetidenní půst bez alkoholu a masa. Neznamenalo to hladovění, ale střídmost a vyváženost v jídle, tak jak je doporučováno i dnes.

Masopust byl přijímán jako ventil života, svázaný jinak předpisy a regulemi. Jeho symbolika byla ve slovanském pojetí byla jeho symbolika zaměřená na vítání jara a zabezpečení hojnosti, úrody a plodnosti.

Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku jsou pro svoji jedinečnost zapsány na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Každá maska má svoji roli a konkrétní místo v řazení průvodu. Průvod vede laurf neboli strakatý. U každého stavení popřeje hospodáři štěstí a zdraví. Zatancuje si v kolečku s maskami Turků a společně se posilní masopustními dobrotami, jako jsou např. koblihy, slivovice nebo chlebem se škvarkovou pomazánkou.

Na jižní Moravě, Slovácku, se masopustu říká fašank a patří k němu typický obřadní tanec Pod šable, který předvádí skupina mužů zvaných Skakúni.

O MASOPUSTU A JEHO ZVYKLOSTECH

skvarkova pomazanka ceskazceskakoblihy ceskazceska

 

 

01.03.2024

Březnem se mění koncová v provozu MŠ, děti se budou rozcházet od 15:30 - 16:30 ve třídě Berušky. Prosíme o dodržování uvedené provozní doby mateřské školy a děkujeme za pochopení organizačně provozních změn, které vycházejí z aktuálně vzniklých situací v průběhu školního roku (nemoc, řádná dovolená, vzdělávání pedagogů, samostudium, školní prázdniny v příspěvkové organizaci aj.)

01.03.2024

Kolik mlh v březnu k nebi stoupá, tolik bude ještě mrazů po velikonocích. Tak doufejme, že těch mlhavých rán nebude mnoho, abychom se po Velikonocích ještě nechoulili mrazem a chladem. Nejčastější březnová pranostika, kterou známe i z dětských let, říká ...březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem, máj - vyženeme husy v háj...Počasí je poslední dobou nevyzpytatelné, tak uvidíme, co nám matka příroda přichystá. A ta určitě ví, co dělá. Možná bychom mohli konečně začít naslouchat jejímu hlasu, a začít se chovat v přírodě a k přírodě s respektem, láskou, i s ohledem k poznání, které nám nabízí a k bohatství, které nám poskytuje. Jsme součástí živočišné i rostlinné říše, a i když máme navrch, nakonec je to příroda, která člověku ukáže, kdo má pevně opratě v rukou. Březen nám již nabízí mnoho možností být v přírodě a s přírodou, vidíme a slyšíme první posly jara, jdeme na stezky a do lesa. A co se děje v lese? Mrkněte níže☺

Číst dál...
01.03.2024

Informace k zápisu do 1. třídy ZŠ a MŠ Nové Veselí pro školní rok 2024/2025

Ředitelka Základní školy a Mateřské školy Nové Veselí, příspěvkové organizace stanovuje termín zápisu do 1. třídy základní školy pro školní rok 2024/2025 na 2. dubna 2024 v době od 10:00 do 17:00 hodin v budově školy.

K zápisu se dostaví děti se zákonným zástupcem, které do 31. 8. 2024 dovrší šestý rok věku, včetně těch, kterým byl odložen začátek povinné školní docházky.

Více informací níže☺

Číst dál...
01.03.2024

Vážení rodiče, k 1.3.2023 je aktualizován důležitý dokument upravující provoz, organizaci a vzdělávání dětí v mateřské škole. Aktualizace školního řádu se týká oddílu písmena I.úplaty za předškolní vzdělávání, a to v souvislosti s legislativní změnou platnou od 1.4.2024. Prosíme vás o seznámení se s aktuálním zněním školního řádu a toto seznámení nám podepište na šatnách tříd do připraveného tiskopisu. 

Celé znění školního řádu naleznete níže. Děkujeme za spolupráci☺

Číst dál...
27.02.2024

Chcete o prázdninách zajistit dětem týden plný lesního dobrodružství, her a tvoření? Chhcete objevit poklad? Chcete si užít kamarády? To vše nabizí Iva Smutková se svým projektem LESOOBJEVOVÁNÍ. Od 22.7. - 26.7.2024 nabízí zde v Novém Veselí příměstský tábor a vše potřebné najdete níže na plakátku. Tábor je pro předkoláky a žáky 1-3 třídy (5 - 12 let). Určitě nebudete litovat, Školička Kamarád vřele doporučuje☺

Číst dál...

SPOLUPRACUJEME

zahrada pavucina chaloupky ukliďme svět ucime se venku
agras1 mlekarna bohdalov1 sad havlickova borova                                                       

DOPORUČUJEME

bezobalik chaloupka tiera zamek recyklohrani