608 083 256
Děti jsou živé květy země

 

Tato odborná učebna je místem pro realizaci našeho projektu „BEJVÁVALO“. Cílem projektu je představit dětem život našich praprarodičů, tedy období první republiky. Chceme dětem přiblížit atmosféru té doby nejen v ukázce vybavení, ale i v činnostech nebo obrazech ze života. Děti tak mohou porovnat vybavení kdysi a dnes, poznávat staré věci, jejich názvy a jejich užitek, uvědomit si, kam se lidský um v čase posunul a co je to pokrok. Chceme dětem ukázat hodnoty, kterými se prvorepublikové období vyznačovalo.

 

14 16 111

 

Vybavení této učebny poskytli dárci, kterými jsou rodiče a naši sousedé z Nového Veselí a okolních obcí. Věci, jako kachlová kamna a dřevěná lavice, jsou napodobeninami dobového vybavení.

23 26 210

 

Učebna je limitovaná prostorem, proto je určená pro skupinovou práci.

 

Děti spolu s učitelkami v učebně mohou číst pohádky a příběhy, povídat si s „babičkou“ (učitelka v kostýmu babičky) o tom, jaké to bylo kdysi, mohou tam prožívat různé tradice a s nimi spojené zvyky a obyčeje, jako třeba draní peří, vyšívání na papírové předloze, vaření brambor ve slupce (na dvouplotýnkovém vařiči) a jejich loupání a konzumaci, vyzkoušet si, jak vybavení funguje – mletí na mlýnku, strouhání na struhadle, mlácení cepem, svícení v petrolejové lampě aj. Záleží na kreativitě a nápaditosti učitelky.

 


SPOLUPRACUJEME

zahrada pavucina chaloupky ukliďme svět ucime se venku
agras1 mlekarna bohdalov1 sad havlickova borova                                                       

DOPORUČUJEME

bezobalik chaloupka tiera zamek recyklohrani