608 083 256
Děti jsou živé květy země

Vážení a milí, srdečně k vám posíláme pozvání na otevřenou zahradu v neděli 11.6.2023 od 10:00 - 16:00. Akce se koná v rámci celorepublikové kampaně https://www.vikendotevrenychzahrad.cz/. Cílem je  v tento víkend prezentovat veřejnosti význam vegetace a posílit tak její postavení ve společnosti. Obvyklá forma je komentovaná prohlídka o historii, současném stavu i budoucích záměrech v zahradě či parku, doplněná dalším programem. U nás chystáme doplňkový program - budeme představovat náš projekt na Jedlou školní zahradu, na kterou jsme získali dotaci, dále nabídneme 2 komentované prohlídky v 10:30 a ve 13:00, i tvořivé dílničky. A na naší zahradě si především užijete relaxu a oddychu☺. Přijďte, rádi vás uvidíme☺☺☺

 

https://www.vikendotevrenychzahrad.cz/skolicka-kamarad-nove-veseli

Čerpáno ze stránek otevřených zahrad:

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Cílem události bylo poskytnout veřejnosti příležitost alespoň jednou v roce navštívit jinak uzavřené zahrady a dvorky Londýna. Nápad se shledal s nadšením, po několika ročnících uspořádaných v Británii, se pomalu začal šířit i do dalších měst a stal se postupně tradičním po celé Evropě. 

 

Ovšem v každé zemi se průběh akce mírně liší. V sousedních zemích – Rakousku a Německu se Víkendu účastní velké množství soukromých zahrad. Podobně se to odehrává i v Amsterdamu, kde jsou otevřeny soukromé zahrady podél vodních kanálů. V Irsku a na Slovensku naopak sázejí více na veřejně přístupné parky, ve kterých je však připraven zajímavý doprovodný program.

 

V České republice se v roce 2010 pod záštitou Národního památkového ústavu poprvé otevřely 3  zahrady a jejich počet postupně vzrůstal. Do projektu zapojujeme i běžně navštěvovaná místa, ovšem s doplňkovým programem koncipovaným pro tuto ojedinělou akci. Rádi bychom v tento víkend prezentovali veřejnosti význam vegetace a posílili její postavení ve společnosti. Obvyklá forma je komentovaná prohlídka o historii, současném stavu i budoucích záměrech v zahradě či parku, doplněná dalším programem.

 

Chceme zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře, parcích, zahradách a veřejných prostorech, prezentovat obor veřejnosti. Představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a tajemstvím a přinést lidem zážitek z poznání. Veřejnost se při této příležitosti může seznámit s přístupem odborníků v otázkách zeleně a získat tak nový pohled na její funkci a význam.

 

V akci jsou vítány všechny zahrady a parky v České republice, které mohou nabídnout něco zajímavého např. historický význam, ekologický přístup, nevšední design, dendrologickou sbírkou či zajímavým příběhem. Do akce se mohou zapojit i jiné zajímavé a významné plochy zeleně - ovocné sady, náměstí, historické hřbitovy, kláštery, arboreta či botanické zahrady. Víkend otevřených zahrad je určen jak pro veřejné, tak i soukromé zahrady a parky.

Aktual zahrady 2023

 

14.10.2023

Grant Jedlá školní zahrada Skutečně zdravá škola a společnosti Lidl a náš projekt Chutě a vůně jedlé zahrady Školičky Kamarád se posouvá z úrovně publicity projektu na úroveñ realizace🤩. Ve vestibulu mateřské školy nyní najdete paravan s konkrétními aktivitami, ke kterým hledáme dobrovolníky na realizaci🔎. Zároveň je zveřejněn soupis materiálu, který budeme potřebovat a s kterým nám můžete pomoci všichni🙏. Máte- li tedy k darování štěrk, staré cihly, kulatinu průměru 8-10 cm, dřevěná kola o průměru 20cm a výšky do 5 cm, našlápné kameny, levandule či jiné vonné byliny, spojovací materiál či jakýkoliv podobný materiál, budeme rádi za vaši pomoc🥰🤝. Pro dobrovolníky a rodiny chystáme vydatné občerstvení z kuchyně našich skvělých kuchařek Evička, Káti a Jarušky👍, párky pro buřtguláš věnuje Maso Žďársko a pan Kůra ( díky za podporu♥️) , pro děti pak bude připraven program a aktivity😉. Čeká nás sice hodně práce, ale výsledek určitě bude stát za to🤩. Tak si🙏udělejte čas v sobotu 14.10. a sejděme se v jednu na zahradě MŠ Kamarád Nové Veselí a buďme spolu u mimořádné proměny naši zahrady 🤩🤝, která se stane místem soužití lidi a živočichů ♥️.

Číst dál...
01.10.2023

Letošní podzim je opravdu mimořádný. Teplé a slunné počasí v nás evokuje pocit léta, a sluneční energie nám vlévá sílu do žil. V říjnu slavíme řadu zajímavých svátků. Máme pro vás několik tipů, jak tyto dny s dětmi oslavit nebo co v říjnu podniknout.

Číst dál...
01.10.2023

S nástupem října se mění tzv.koncová v provozu MŠ. Ta bude po celý měsíc ve třídě KUŘÁTKA. Děti si budete vyzvedávat mezi 15:30 - 16:30 v této třídě☺

01.10.2023

Měsícem říjen startují obě zájmové aktivity, a to v úterý 10.10.2023 angličtinka a ve čtvrtek 12.10. 2023 keramika.

Angličtinka bude probíhat v retroklubovně po obědě od 12:15. Komunikaci s rodiči zajišťuje lektorka Veronika Robotková z Activu, poplatek hradíte tam.

Keramika bude probíhat v naší keramické dílně, od 12:15 - 13 jedna skupina a od 13:00 - 13:45 druhá skupina. Ve skupině je po deseti dětech. Poplatek je 400 Kč a hradíte ho v kanceláři MŠ (kdo tak ještě neučinil). Děti budou potřebovat starší triko, které jim uložte ve skřínce a na keramiku si ho vždy převlečou.

Děkujeme za spolupráci a přejeme dětem, ať se v obou aktivitách daří dětem rozvíjet další dovednosti☺

13.09.2023

Co vás napadne, když se řekne podzim? Zvířátka z kaštanů, barevné listí nebo déšť a plískanice? A co třeba jablíčka a dýně? Ty jsou nejen hezké na pohled, ale také zdravé a dobře se z nich tvoří. Podzim je pro přírodu velká věc. Je nejen obdobím padání listů, ale také sklizně ovoce a zeleniny, tedy vrcholem sezóny pro všechny zahrádkáře. A nejen zahrádkáře Plody z volné přírody zase shromažďují zvířátka, která si tak dělají zásoby na zimu. Čas bezinek jsme již promarnili, tak si něco povíme o šípcích a jejich zpracování☺

Číst dál...

SPOLUPRACUJEME

zahrada pavucina chaloupky ukliďme svět ucime se venku

DOPORUČUJEME

bezobalik chaloupka tiera zamek recyklohrani