608 083 256
Děti jsou živé květy země

Svatojánská noc patří mezi nejvýraznější tradice, kterým bohatě holdovali nejen naši předkové, bohužel dnes tento lidový obyčej s náboženskými prvky pomalu upadá v zapomnění, což je velká škoda. Když slunce dosáhne na obloze svého vrcholu a jeho paprsky dopadají kolmo na obratník Raka, nastává letní slunovrat. Tímto dnem s nejdelším časem denního světla a nejkratší nocí startuje na severní polokouli astronomické léto. Pojďte se inspirovat, které květiny a byliny můžete používat pro jejich kouzelnou moc. Ve školičce nejčastěji sbíráme třezalku tečkovanou, která však na Vysočině kolem letního slunovratu nestačí vykvést pro chladnější klima. A tak ji sbíráme i pak, macerujeme v bio slunečnicovém oleji, který je pak základem pro výrobu masti. Ta se vám doma bude hodit na drobné spáleniny, ať už na popálené prstíky u dětí, když se dotknou horkého hrnce na plotně nebo u hospodyněk, když pečou v troubě.

Mast z třezalky zde

Více o svatojánské noci a jejím kouzlu
 
Svatojánskými bylinami jsou např. pelyněk, mateřídouška, mydlice, třezalka, jitrocel, heřmánek, řebříček, dobromysl. Sbíráme také tzv. devatero bylinek - kopretina, růže, smolnička, chrpa, rozchodníček, čičmundíček, mateřídouška, fialka a zvonek.
 
Recept na kouzelný ozdravný nápoj - natrhejte si kopřivu, listy pampelišky, jitrocele, řebříčku, květy sedmikrásky, listy vlašského ořechu, listy břízy, jetele, přesličky rolní a květ měsíčku. Podle receptu předků byste měli od každé byliny použít tři kusy, zalít litrem vroucí vody a nechat 10 minut louhovat. Čaj se pak rozdělí mezi všechny členy rodiny, pro společné zdraví.
 
 
svatojan
 
 
 
Květinami, které nyní kvetou a svou krásou obohacují nejen váš zrak, ale i duši, je denivka. Denivky začínají kvést někdy už během května a kvetou do července. Záleží na tom, jakou máte barvu – každá kvete v jiný čas, ale jistě stojí za to lahodný květ ochutnat.Prvně kvetou denivky žluté, které nám již odkvétají. Pak oranžové, bílé, růžové a červené.

Květ denivky kvete jeden den. Večer uvadá a další den rozkvete jiný. Denivka však má na jednom stonku mnoho květů. Obsahuje především vitamín C. Denivka pomáhá při zavodnění organismu, je rovněž vhodná při detoxikačních kúrách. Má protizánětlivé účinky a dá se užívat i při virózách. Podporuje ledviny a lymfatický systém. Užívá se květ, poupata, hlízy a mladé listy.Při procházce zahradou si vychutnávejte květy denivky, jsou velmi lahodné.

Lahodna denivka 1

 

Na zahradě vám v tento čas také dozrávají plody muchovníku. Lidově se mu říká indiánská borůvka. Obsahuje vysoký podíl vitamínu C, a tak posiluje imunitu. Udělejte si z něj džem nebo povidla☺ - recept zde https://www.provonenyden.cz/povidla-z-muchovniku/

 

Povidla z muchovniku 3

 

Více na blogu bylinkářky Lindy zde https://www.provonenyden.cz/

 

15.08.2022

Od pondělí 15.8.2022 školička opět zahajuje po 4 týdenním přerušení svůj provoz, stále ještě v prázdninovém režimu. Více informací níže☺

Číst dál...
11.07.2022

DVD z letošního loučení s předškoláky je na světě. Můžete si ho vyzvednout tento týden ve školce mezi 6.30 - 16.00 ve třídě Berušky nebo až od 15.8. opět ve stejný čas. Připravte si 200 Kč a udělejte si prima letní kino při sledování filmu zpracovaného naším dvorním kameramanem, panem Černým ze Sirákova

29.06.2022

Milí rodiče předškoláků☺

Moc vám děkujeme jménem celého kolektivu za váš originální dárek pro nás, tým Školičky Kamarád. Kulturní zážitek, který jste nám věnovali na konec prázdnin, bude určitě báječnou motivací a relaxací před novým školním rokem. Darování zážitků v dnešním hmotném světě je výbornou volbou a moc se na něj těšíme☺.

Děkujeme i ostatním rodičům za spolupráci a věnované dárky a květiny. Krásné prázdniny dětem a vám všem krásné léto a tu nejlepší dovolenou. Vaše Školička Kamarád

Číst dál...
01.09.2020

Fotky a videa, které Školička Kamarád pořizuje, můžete hledat i na rajčeti. Fotogalerie na webových stránkách je pouze jakousi "ochutnávkou" fotek.

Číst dál...

SPOLUPRACUJEME

zahrada pavucina chaloupky ukliďme svět ucime se venku

DOPORUČUJEME

bezobalik chaloupka tiera zamek recyklohrani