Svatojánská noc patří mezi nejvýraznější tradice, kterým bohatě holdovali nejen naši předkové, bohužel dnes tento lidový obyčej s náboženskými prvky pomalu upadá v zapomnění, což je velká škoda. Když slunce dosáhne na obloze svého vrcholu a jeho paprsky dopadají kolmo na obratník Raka, nastává letní slunovrat. Tímto dnem s nejdelším časem denního světla a nejkratší nocí startuje na severní polokouli astronomické léto. Pojďte se inspirovat, které květiny a byliny můžete používat pro jejich kouzelnou moc. Ve školičce nejčastěji sbíráme třezalku tečkovanou, která však na Vysočině kolem letního slunovratu nestačí vykvést pro chladnější klima. A tak ji sbíráme i pak, macerujeme v bio slunečnicovém oleji, který je pak základem pro výrobu masti. Ta se vám doma bude hodit na drobné spáleniny, ať už na popálené prstíky u dětí, když se dotknou horkého hrnce na plotně nebo u hospodyněk, když pečou v troubě.
Mast z třezalky zde
Více o svatojánské noci a jejím kouzlu
Svatojánskými bylinami jsou např. pelyněk, mateřídouška, mydlice, třezalka, jitrocel, heřmánek, řebříček, dobromysl. Sbíráme také tzv. devatero bylinek - kopretina, růže, smolnička, chrpa, rozchodníček, čičmundíček, mateřídouška, fialka a zvonek.
Recept na kouzelný ozdravný nápoj - natrhejte si kopřivu, listy pampelišky, jitrocele, řebříčku, květy sedmikrásky, listy vlašského ořechu, listy břízy, jetele, přesličky rolní a květ měsíčku. Podle receptu předků byste měli od každé byliny použít tři kusy, zalít litrem vroucí vody a nechat 10 minut louhovat. Čaj se pak rozdělí mezi všechny členy rodiny, pro společné zdraví.

Květinami, které nyní kvetou a svou krásou obohacují nejen váš zrak, ale i duši, je denivka. Denivky začínají kvést někdy už během května a kvetou do července. Záleží na tom, jakou máte barvu – každá kvete v jiný čas, ale jistě stojí za to lahodný květ ochutnat.Prvně kvetou denivky žluté, které nám již odkvétají. Pak oranžové, bílé, růžové a červené.
Květ denivky kvete jeden den. Večer uvadá a další den rozkvete jiný. Denivka však má na jednom stonku mnoho květů. Obsahuje především vitamín C. Denivka pomáhá při zavodnění organismu, je rovněž vhodná při detoxikačních kúrách. Má protizánětlivé účinky a dá se užívat i při virózách. Podporuje ledviny a lymfatický systém. Užívá se květ, poupata, hlízy a mladé listy.Při procházce zahradou si vychutnávejte květy denivky, jsou velmi lahodné.

Na zahradě vám v tento čas také dozrávají plody muchovníku. Lidově se mu říká indiánská borůvka. Obsahuje vysoký podíl vitamínu C, a tak posiluje imunitu. Udělejte si z něj džem nebo povidla☺ - recept zde https://www.provonenyden.cz/povidla-z-muchovniku/

Více na blogu bylinkářky Lindy zde https://www.provonenyden.cz/