Před heřmánkem smekni, před bezem klekni
Bez černý je snad nejznámější a nejoblíbenější léčivka. Dříve se věřilo, že je bezový keř místem, které osidlují dobří duchové a víly. Proto ho lidé vítali v blízkosti svých domovů i chlévů. Dnes se léčivý bez černý nahradil tújemi a dalšími dřevinami, které se zvláště na venkov příliš nehodí… Zkusme se na to, co nám přirozeně roste v okolí, dívat více přátelštěji. Bez je nejen krásný, tak ho zpět vezměme na milost a uctěme ho tím, že ho necháme růst u našich domovů - to jsou slova bylinkářky Lindy Mahelové, která má svůj blog o bylinkách a skrze přírodu inspiruje druhé, aby našli svůj vztah k sobě.
Nejvíce používanou částí je květ, který obvykle rozkvétá na konci května. Účinky květů jsou všeobecně známé.
Používá se při nachlazení, virózách, chorobách dýchacích cest, trávicího ústrojí, podporuje činnost ledvin, hojí pokožku, pomáhá na svalové a kloubní potíže. Z květů si můžete připravit pleťovou vodu na omývání, mast, sirup, olej, ocet, masku na pleť, studený macerát, nálev,…
Léčivý je také bezový list. Z listů se dá připravit tinktura, nálev, obklad. Tinkturu z listů a čerstvé listy použijte na obklady kloubů, při otocích nohou, které může být způsobeno zadržováním vody v organismu.
Plod je oblíbený na přípravu bezinkového likéru, vína, povidel, šťávy, moštu, marmelády, kompotu, nebo se dá užívat i sušený.
Kořen bezu má podobné účinky jako listy a květy, ale museli byste keř vytrhnout a tím jej zničit.
Voda s bezovými květy na omývání pleti a pití - když se v teplých dnech potřebujete osvěžit, vyzkoušejte bezový macerát. Osvěží, pročišťuje močový systém, podpoří trávení a taky výborně chutná. Vodu s květy bezu můžete použít k omývání nečisté pleti. Bezové květy přidáme do vody a necháme chvíli macerovat. Na litr vody asi 3-5 květenství bezu. Je možné přidat i nakrájený citron, ale není to nutné.
Připravíte-li si olejový macerát z květů, můžete si vyrobit i mast, kterou použijte na kožní problémy. Zavadlé nebo usušené květy naložte do kvalitního za studena lisovaného oleje (třeba slunečnicový) a nechte macerovat na světlém místě. Vypaří se tak určité procento vody a olej nebude náchylný ke zkažení. Přeceďte zhruba po 14 dnech až třech týdnech. Mezitím olej kontrolujte, aby nekazil. Květy by měly být ponořené pod hladinou oleje, můžete je i zatížit.
Když máte olej hotový, můžete ho používat rovnou na pleť, případně potírat místa, kde máte nějaký kožní problém.
Pro mast vmíchejte olejový macerát do bambuckého másla, které pomalu rozehřejte ve vodní lázni do 40°C. Pak uchovejte v temnu nejlépe ve skleněné masťovce. Mast příjemně zvláčňuje pleť a hojí drobná kožní poranění. Do masti můžete přidat i pár kapek éterického oleje.
Video o bezu zde