608 083 256
Děti jsou živé květy země

Jak je uvedeno v pranostice, bude-li teplý červen, můžeme se těšit i na pěkný a teplý podzim. Nicméně, letošní rok je počasí hodně nevyzpytatelné, proto vše ponechme přírodě a nemějme těžkou hlavu, že se něco děje tak, jak nechceme. Naučit se přijímat život se vším, co každému z nás přináší, je tou nejlepší cestou uchovat své tělo ve zdraví. A připustit si, že lehký diskomfort neznamená konec světa, nám pomůže posilovat psychickou, i fyzickou osobnost. Takže co v červnu v přírodě? O tom v příspěvku níže

Stromy jsou oděny do krásného šatu svěže zeleného listí a jehličí, na lukách a v okolí vod rozkvétá spousta pestrobarevného kvítí. Kouzlo celé přírody dodávají časně ráno kapky rosy, které se třpytí na trávě jako diamanty.

Při toulkách přírodou bychom měli vstupovat do lesa, polí a luk jako do posvátného chrámu. Měli bychom se chovat ohleduplně nejen vůči zvěři, ale ke všemu živému, ať už ptákům, ježkům či žábám, rostlinám i keřům a stromům. Važme si přírody a buďme hrdí na to, že se v okolí našich měst a vesnic můžeme setkat s krásnými lesními zákoutími, že můžeme spatřit růst vzácné kapradí, pokochat se pohledem na pasoucí se srnu nebo majestátní labuť. Můžeme naslouchat volání kukačky, zpěvu ptáků a jsou u nás dokonce i vzácná místa, kdy za vlahé noci tlukou slavíci.

Je to proto, že v měsíci červnu, kdy příroda prožívá bouřlivý vývoj, se rodí většina mláďat zvěře i ptáků. Plaché srny kladou malá tečkovaná srnčátka, rodí se i druhá generace zajíčků i divokých králíčků. Líhnou se bažantí kuřátka i spousta užitečného ptactva. Na vodách, řece, rybnících i vodních tůních můžeme spatřit starostlivou matku kachnu, která bedlivě střeží neposedná kachňátka. Vzácněji se vám může podařit spatřit rodičovský pár labutí nebo divokých husí, doprovázených ochmýřenými housátky.

V červnu začínají zrát první plody. Můžeme si pochutnat hlavně na třešních a na jahodách. Pokud budeme mít štěstí, narazíme v lese také na první zralé borůvky. Z výrazně vonících rostlin kvete v červnu hlavně lípa a bez. Vydejte se na procházku a nasbírejte si jejich květy a usušte je. Dobře usušené květy skladujte v uzavřené nádobě. Až budete v na podzim nebo v zimě nastydlí, udělejte si z nich čaj, pomohou vám vypotit se a rychleji se uzdravíte.

Z obou druhů bylinek si můžete vyrobit také domácí kvašenou limonádu a až bez odkvete, vyrobte si skvělý likér z bezinek

Web Příroda do kapsy nabízí mnoho zajímavých informací, i poznávací karty do přírody☺

Lípa e1467014551889bezč 1

08.07.2024

Sdílíme informaci úřadu Městyse Nové Veselí:

Z důvodů provádění stavebních prací v rámci akce „Nové Veselí – vodovod a kanalizace, ul. Žďárská a Na Výsluní“ bude od 8. 7. 2024 – 19. 7. 2024 uzavřena silnice III/3538 ul. Žďárská v prostoru křižovatky s místní komunikací ul. Na Výsluní, u čp. 98. Autobusová zastávka "Nové Veselí, obecní úřad" pro spoje 760580/5, 34; 840112/103, 107-110, 115 a 840119/4, 7, 8, 13, 15 bude po dobu trvání uzavírky dočasně přemístěna na stávající zastávku "Nové Veselí, ZDT".

POZOR: BUDE ZÁKAZ VSTUPU I PRO CHODCE!

Pro příchod do MŠ zvolte cestu spodem od rybníka☺

Děkujeme za pochopení. Níže odkaz na text zprávy a situační mapka

Číst dál...
01.07.2024

Vážení a milí rodiče. V březnu jste měli možnost, tak jako i zaměstnanci mateřské školy, zapojit se do dotazníkového šetření, jehož cílem byl zjistit aktuální stav se spokojeností s mateřskou školou. Vy, rodiče, jste vyjadřovali míru spokojenosti ve vztahu k provozním podmínkám, ke klimatu ve školičce, ke vzájemné spolupráci. Výsledky jsou pak srovnávány i ve vztahu k získaným datům v rámci jiných školských organizací v rámci republiky.

Moc Vám děkujeme za Vaši otevřenost a chuť posunout se dál v tom,co ještě můžeme zlepšit. Vaše odpovědi byly zpracovány externe a níže máte přehlednou tabulku s výsledky dotazníku. Věřím, že společně a právě i díky otevřenosti, optimální komunikaci, vzájemné spolupráci, ale i konstruktivnímu vyhodnocování potíží se nám bude dařit zachovat a udržet kvalitu vzdělávání v naší školičce k Vaší spokojenosti☺♥.

Děkujeme za Vaši přízeň a přejeme všem stávajícím i budoucím rodičům a dětem pohodové prázdniny se sluníčkem a dobrou náladou v mysli. Kolektiv Školičky Kamarád

Číst dál...
28.06.2024

Prázdninový provoz mateřské školy startuje pondělkem 1.7.2024, a to ve třídě Koťátek. Podrobnosti pod čarou☺

Číst dál...
02.05.2024

Provoz MŠ Nové Veselí bude na základě § 3 vyhl.14/2005 Sb. o předškolním vzdělávání ve znění pozdějších předpisů přerušen od 15.7. – 16.8.2024 . Stanovení úplaty na dny, kdy bude MŠ v provozu, najdete v dokumentu níže. Během května prosíme rodiče o vyplnění docházky o prázdninovém provozu. Děkujeme za spolupráci☺

Číst dál...

SPOLUPRACUJEME

zahrada pavucina chaloupky ukliďme svět ucime se venku
agras1 mlekarna bohdalov1 sad havlickova borova                                                       

DOPORUČUJEME

bezobalik chaloupka tiera zamek recyklohrani