PROJEKT  „DEN ZDRAVÍ“

     Zdraví je pro děti abstraktní pojem. Když onemocní, uvědomují si svůj stav – není jim dobře, nemůžou dělat věci, které chtějí, musí ležet v posteli a užívat léky. Také návštěva u lékaře je pro mnohé z nich „noční můrou“. Pokud je však všechno v pořádku, ani neví, jak je tento stav vzácný. Být zdraví – to je dnes ten největší poklad, který člověk vlastní.     Naše mateřská škola v rámci projektového dne ke Dni zdraví připravila návštěvu Solné jeskyně ve Žďáru nad Sázavou . Dětem se v jeskyni moc líbilo a i my, učitelky jsme byly tímto pobytem nadšené. Děti po 3 hodiny dýchaly „mořský vzduch“ , a přitom si hrály se solnými krystaly. Návštěvu v jeskyni určitě zopakujeme.

     Již na podzim jsme uspořádali v rámci Dne proti kouření týden s názvem „Žijeme zdravě“. Na všechny poznatky jsme teď v našich týdenních plánech opět navázali a běhen řízených činností jsme si s dětmi povídali o zdravé výživě, společně jsme připravili zdravý pokrm – tvarohový dort, hovořili jsme o nutnosti chránit zdraví bezpečnou hrou a kam se se svým zdravím obrátit v případě potřeby . Navštívili jsme zdejší zdravotní středisko, které jsme prošli od shora dolů s cílem zjistit, co všechno se v jeho budově nachází. Děti měly možnost nahlédnout do ordinace zubního lékaře, v lékárně si společně vyzvednout léky na recept, zakoupit si zdravé mlsání a prohlédnout nástěnné obrazy lidského těla. Je jen škoda, že lékaři neměli čas více dětem přiblížit ordinaci a jejich práci. Vždyť jaké by to bylo, kdyby se v zubní ordinaci mohly děti posadit do křesla, pan zubař by jim ukázal, jak probíhá vyšetření, jaké nástroje používá, u pediatra by jim třeba lékař mohl změřit tlak apod. Jiná je přece návštěva nemocného dítěte s rodičem, a jinak se chová dítě v doprovodu svých kamarádů a učitelek. Určitě by měl menší obavy a strach z ordinace a bílých plášťů .

     Snad příští návštěva v rámci seznamování dětí s významnými budovami v obci a prevence zdraví bude pro děti ještě zajímavější.