PROJEKT  „MEDOVÉ DNY“

      Venku se pomalu krátily dny a vše, co nemá rádo zimu, se pilně na tento čas připravovalo. Nejinak by tomu mělo být i v naší školičce, kde už delší dobu přebývá Čmelda s Brumdou.Tyto dva včelí medvídci měli však kupu jiných starostí, než se chystat na zimu, proto jsme přípravu vzali do svých rukou. Aby nás bylo více, pozvali jsme na jedno odpoledne celé rodinky dětí z naší školičky. Odpoledne jsme nazvali Medové dny. A proč Medové dny? Však to znáte,Brumda a Čmelda jsou velcí mlsalové a tou největší a nejlahodnější pochoutkou je pro ně med.
      Následovala příprava. Paní učitelky daly dohromady medové recepty –např. Medové kostky, Medové vafle, Medové perníčky , Marokánky aj. a spoustu dalších informací o včelách a čmelácích. Jak bude akce s názvem Medové dny probíhat se rodiče dozvěděli prostřednictvím plakátků a zároveň již nic nebránilo rodinným týmům začít vybírat recept, který ve školce při medovém odpoledni vyzkouší.
      V daný den jsme hned na úvod rodiče seznámili s časovým harmonogramem celé akce. Nejprve se skupinky rozdělené dle receptů pustí do kuchtění svého medového překvapení, pak v době pečení si vyrobí v tvořivých dílnách podzimní světýlko nebo sluníčko ze včelích plátů, ochutnají své vytvořené dobroty při společné medové hostině a nakonec pěkně uspí Brumdu a Čmeldu. Tak hurá na to.
      Rodinky vytvořily skupinky u svého receptu, vyhrnuly rukávy a mohly začít. Každá skupinka měla všechny suroviny a náčiní nachystány u svého stolečku. To vám byl fofr, jak rodiče si mezi sebou rozdělili úkoly, zaměstnali děti a už to jelo. Bylo nádherné sledovat souhru práce dětí s dospělými. Jakmile bylo těsto na plechu, děti ho odnesly do školní kuchyně, kde již byly připraveny hodné paní kuchařky a vše nám hlídaly, aby se náhodou něco nepřipálilo. Rodinkám vznikl volný čas, který si mohly zkrátit v další třídě. Zde bylo vše připraveno pro výrobu podzimního světýlka. Světýlko se vyrábělo ze sklenic od zavařenin, drátkem se vytvořilo ouško a sklenice se kolem dokola naaranžovala podzimním listím a plody a dovnitř se pak umístila svíčka. A pokud ještě nebylo dopečeno, byla tu další možnost na zkrácení času, a to výroba sluníčka z včelích plátů. Na sluníčko si stačilo vykrojit dva kruhy a uválet několik válečků. Na jeden kruh se poskládaly válečky a přiložilo se druhé kolečko. Ještě zahřát teplotou svých ručiček a sluníčko je na světě.
      To už se po celé školičce linula krásná, medová vůně. Skupinky se opět sešly dohromady a přípravu svých dobrot dotáhly do konce. Rozkrájely je na kousky a pěkně nachystaly na talíře. Ve školní jídelně tak vznikla obrovská medová hostina. A jak říká Trautenberk: “Má se Boží dárek zkazit? Tak to teda ne!“ Část jsme odložili pro včelí medvídky a druhou část rodinky pěkně sluply. To byla dobrota! Po práci vždy vyhládne! Během hostiny si rodinky mohly prohlédnout výstavku výrobků, co vše se dá z medu a plátů vyrobit a na informačních panelech si přečíst něco málo o životě včel.
      Kdo už jsme měl bříška plná, tak honem-honem za Čmeldou a Brundou (převlečené paní učitelky)do tělocvičny školičky, kde naši medvídci mají své postýlky. Kdo by si myslel, že medvídci nás překvapili a usnuli, tak je na omylu. Kluci pěkně řádili, jezdili na koloběžce, házeli si míčem, skákali z květiny na květinu a vyváděli jiné lumpárny. Vůbec se jim nechtělo spát. Najednou je zastavil hlas Pučmelouna (opět další převlečená paní učitelka), který vyčmuchal jejich hrnec medu. To vám byla mela. Naštěstí kluci med ubránili, Pučmeloun byl v sudu, kde si zpíval svoji píseň a včelí medvídci si konečně sedli. Dlouze se divili, proč je kolem jejich domečku tolik lidiček a tolik lampiček. Po zprávě o přicházející zimě si nakonec dali říct, naplnili bříška dobrotami od dětí, naklepali své peřinky, dětem rozsvítili světýlka ve vyrobených lampičkách, a šli spát.Tak Brumdo a Čmeldo, krásné sny. A teď už pssst, protože ukolébavka přináší ty nejhezčí.


UKOLÉBAVKA PRO BRUNDU A ČMELDU
Nápěv: melodie z Mravenčí ukolébavky

1. ZIMA JE TU,
PŘIŠLA PO VĚTRU,
LÍSTEČKY UŽ PADAJÍ.
PO ROCE ZAS,
NASTAL PRAVÝ ČAS,
ULOŽIT VÁS DO CHVOJÍ.
RF: SPINKEJTE, ČMELÁČCI DVA,
PEŘINKA NA VÁS VOLÁ.

2. TAK RYCHLE TEĎ
DO POSTÝLEK HNED,
MY UŽ JDEM S MÁMOU DOMŮ.
NA JAŘE ZAS
PROBUDÍME VÁS
A ZAZPÍVÁME VÁM K TOMU.

RF: LA-LA-LA……